Musím na sobě pracovat?

Jednoduchá otázka, viďte. Už slyším: No jasně, pochopitelně, musíš. Jenže OMYL. Odpověď zní – nemusíš. Nikdo na sobě nemusí pracovat.
Jakto? Jednoduše.
Běžte teď hned před zrcadlo a řekněte sami sobě nahlas: “Musím na sobě pracovat.” Několikrát to sami sobě řekněte.
Jak jste se cítili? Cítili jste se do něčeho tlačeni? Cítili jste, dokonce nějaký odpor? Chtěli jste utéct od zrcadla? Cítili jste ten rozkaz? Cítili jste, jak to ve vás vře? Možná jste cítili přemlouvání, možná jste se dokonce slyšeli, jak něco ve vás se vzpírá a říká NE. Taky je možné, že už jste v tomto natolik submisivní, že jste si jen povzdechli. Vždyť kolem sebe slyšíme pořád. Musíš něco se sebou dělat, musíš se snažit, musíš bojovat za své místo, musíš, musíš, musíš.
Zkuste to tedy jinak. Znova jděte před zrcadlo a zase sám/a sobě nahlas řekněte: “Chci na sobě pracovat”.

Jak se cítíte teď? Určitě je to lepší, ale stále tady něco skřípe.

Už tady není ten tlak, že něco musíš, ale je tady zase to – pracovat. 

Jděte znova před zrcadlo a tentokrát si nahlas řekněte: “Chci se poznat.”
Copak jste cítili teď?
Už slyším některé z vás, jak se ušklíbnou. “Vždyť jenom slovíčkaříš.”
Myslíte? Ale ne, neslovíčkařím. Každá myšlenka, každé slovo má přeci svou vlastní energii. O tom si už nebudeme povídat, je to tak.
Kdo vám řekl, že se musí na sobě pracovat? Nejspíš to myslel dobře, ale důležité je, jak se u toho cítíte vy. Ano, byli jsme vychováni, že něco musíme, že bez toho to nejde. Pro mne za mne klidně zůstaňte u povinosti práce na sobě. Jen vám nabízím zkratku.

Po ty roky, co jsem se začala zajímat o to, kdo vlastně jsem a kam mířím, jsem ani minutu na sobě nepracovala. Ani jsem nemusela. Já si hrála, zajímala jsem se o sebe, poslouchala jsem i sebe samu. Uvidíte, že časem, jakmile se pro vás stane toto hrou, budou k vám přicházet ty správné informace rychleji, bez nějakých zatáček, serpentýn, objížděk. Nemusíte navštěvovat nespočet seminářů, nemusíte procházet všemožnými kurzy, workshopy, terapiemi. Nemusíte se nechat plést nespočtem informací, z nichž většina bude matoucí, zavádějící, mylná nebo dokonce lživá. To správné k vám přijde. Ten správný seminář, ten správný kurz, workshop, terapie, kniha, film, článek, … Sami to poznáte. Stejně lehce, jako jste poznali, že nemusíte na sobě pracovat.

 

S láskou vaše Peral
Foto: Peral