Jak to, že se mi to stále děje dokola

Tak už zase a zase a zase. Tolikrát jsem si říkala, že už si dám pozor a zase se to stalo. Co? To je jedno. Může to být zase stejný chlap, co mi ublížil; zase jsem za kolegyni udělala práci, ale smetanu slízla ona; zase jsem onemocněla stejně už poněkolikáté; zase jsem před výplatou nevyšla s penězi; zase mně někdo využil; zase jsem naletěla; zase, zase, zase. Ale PROČ?

Proč? Odpověď je vlastně úplně jednoduchá. Protože, právě to, co se vám děje stále dokolečka, vám ukazuje, co nemáte vyřešeno. A je jedno, jestli se jedná o vztahy k někomu či něčemu jinému nebo vztah k sobě samému. A bude se to dít stále, dokud to nevyřešíte. A bude se to stupňovat. To si pište.

Fajn, už víte proč se to děje, a teď co s tím.
Řešení je mnoho.
Buď se do toho pustíte sami. Odvážné, ale ne nemožné. Pokud víte jak, pak klobouk dolů.
Pokud si sami netroufáte, není to žádná hanba požádat o pomoc. Ba bych řekla, že i to chce jistou dávku odvahy.
Někomu stačí se jen se svým trápením svěřit. Ono vyřčené trápení je prý poloviční trápení. Pokud něco vyslovíte nahlas, můžou vám dojít spojitosti a šup, samo pochopení problému skočí do stádia řešení problému.
Můžete se z toho vypsat. Tady taky platí, že se díky napsanému vyjeví spojitosti, pochopení a následné řešení.
Můžete se ovšem obrátit na profesionála. A tady máme další otázku. Na jakého?
Uvědomte si, že ne každá terapie je pro každého. Berte jednotlivé terapie jako nástroje. Každý nástroj je určen na jiný materiál. Vzali byste sbíječku na hrst česané vlny? To je potřeba si řádně promyslet. To, že kámošce pomohla regresní terapie, neznamená, že mně musí určitě taky. Každý máme svou vlastní cestu a tu je potřeba najít.

Stačí se v klidu posadit a zaposlouchat se sám sobě. Klidně poslouchejte doporučení kamarádky, pokud cítíte, že by to mohlo být to pravé.
Klidně si čtěte na internetu recenze na různé terapie. Zjišťujte si informace o metodách.
Pročítejte příběhy z praxe, poslouchejte přednášky, rozhovory s terapeuty, nechte si doporučit.

Ovšem vždy poslouchejte sami sebe, co s vámi rezonuje a co se vám příčí. Nenechte se manipulovat a stejně pozorně vybírejte i terapeuta.

Není člověk ten, který by se zavděčil lidem všem. Nečekejte od terapeuta, že vám dá “kouzelnou pilulku” a po jediném setkání bude už všechno ve vašem životě jen úžasné. Berte terapeuta jako někoho, kdo vám pomocí nástroje, ukáže cestu z vašeho začarovaného kruhu. Jestli na tuto cestu nastoupíte, to je už plně jen a jen na vás. Přeji vám jen ty nejlepší ukazatele.

S láskou vaše Peral
Foto: Peral