Žili byli dva bubáci. Jeden se jmenoval Vina a druhý Křivda. A moc se jim líbilo u lidí. Koho navštívili, u toho velmi rádi zůstali. Měli ještě dvě sestřičky. Ty se jmenovaly Pochopení a Odpuštění. Vina ani Křivda své sestřičky vůbec, ale opravdu vůbec neměli rádi. Pochopení a Odpuštění se také moc líbilo u lidí. Jenže ti dva je nechtěli k lidem pouštět. Chtěli si je nechat jen pro sebe.
Jak se Vina a Křivda k lidem dostávali? Úplně jednoduše. Vzájemně si pomáhali. Jakmile se jeden z nich uchytil u někoho svými malými, ale ostrými drápky, okamžitě pomohl svému bráškovi, aby taky zaťal ty své. Vlastně to byli takoví upírci. Sáli energii z lidí. Tím se živili a rostli a rostli. Někdy se dokonce stalo, že svého člověka vysávali i několik životů. Prostě s ním byli furt.
Všechny čtyři znám. Setkala jsem se s nimi. A taky mi o nich vyprávělo hodně lidí.
Mám pro vás příběh. Je o Slávce a Dáše. Dáša je matka Slávky. Slávka byla unavená z toho, jak se k ní její matka Dáša chová.
“Copak mě nemá ráda? Nic, co udělám, není pro ni dobré. Nenechá na mě nit suchou. Vadí jí moje práce, přátelé, můj účes, postava, moje pleť, to, jak držím příbor. Vadí jí, jak mluvím, jak chodím, jak žvýkám. Stále mě peskuje. Nebydlíme spolu. Už dávno jsem se odstěhovala na druhou stranu republiky, ale je to moje matka, tak za ní někdy musím zajet. Aspoň na svátky. Jenže kdykoli mám za ní jet, mám nervy, srdce v krku, ruce se mi potí. Nechce se mi tam. Ale já ji mám ráda a chci s ní mluvit jako dcera a matka. Co dělám špatně?”
Vidíte to taky? U Slávky jsou Vina i Křivda pěkně zabydleni. Oba ji vysávají. Stále víc a víc. Tak co s tím. Bylo jasné, že musíme zjistit, proč se Dáša ke Slávce tak chová. Udělaly jsme se Slávkou tohle. Domluvily jsme se, že pomocí Terapie Paměti Duše zjistíme, proč si duše Slávky vybrala zrovna duši Dáši za svou matku. Určitě to má nějaký důvod. Nic se neděje bezdůvodně a jen tak náhodou. Pomohl nám průvodce Slávky. Přivedl duši Dáši a ty dvě si mohly promluvit. Nechala jsem je spolu mluvit, do jejich rozhovoru jsem se nepletla. Bylo ovšem krásně vidět, jak se měnila mimika obličeje Slávky. Zachmuřená a ustaraná tvář se měnila v uvolněnou a na konci jejich rozhovoru se Slávka dokonce usmívala. Vypověděla mi pak toto.
“Mamka přišla a cítila jsem, že můj průvodce se postavil trochu bokem. Nechal to na nás. Zeptala jsem se jí, proč mě nemá ráda, proč jí na mě všechno vadí. Nechápala, proč se jí na to ptám. Prej jsme se tak domluvily. Tak to zas zmátlo mě. ale ona mi to vysvětlila a já si najednou vzpomněla, že to tak opravdu bylo.
“Jako svůj životní úkol jsem si vybrala, že konečně pochopím svou jedinečnost, individualitu. Že budu cítit naprostou zodpovědnost sama za sebe. To já, tedy moje duše, přišla za ní a poprosila ji o pomoc. Domluvily jsme se, že mi zahraje roli maminky. Tím, jak se bude ke mě chovat, mi právě pomůže splnit můj úkol.” A jak to bylo dál?
“Hned, jak mi to došlo, jakoby ze mě spadl nějaký kámen. Dyť bych jí spíš měla poděkovat, jak hraje svou roli. Už se na ni nezlobím. Skvěle mě školí.”
Takže, poznali jste, kdy Vina a Křivda už ztratili svou moc nad Slávkou? Ano, ve chvíli, kdy to Slávce došlo. Stalo se ovšem ještě něco víc. Ke Slávce se nastěhovaly Pochopení a Odpuštění. Jestli si myslíte, že když pak Slávka přijela za svou matkou Dášou, že si spolu o tom promluvily a padly si do náručí. Že jsou z nich nejlepší kámošky, telefonují si každý den a naprosto si rozumnějí. Tak to se mýlíte.
Tak jako si Slávka na vědomé úrovni neuvědomovala, že jí duše Dáši pomáhá, tak ani Dáša by to nejspíš jen tak rozumem nepochopila. Změna ale nastala. Dáša sama od sebe přestala tolik dusit Slávku. Sem tam sice padne nějaká poznámka, ale to dělá Dáša podvědomě, když cítí, že je potřeba Slávku nějak popostrčit v jejím sebeurčení. A Slávce se rozhodně ulevilo. Tak zaprvé si už vůbec nemyslí, že jí její maminka nemá ráda. A za druhé. Jakmile si uvědomila, co je jejím životním úkolem, stává se z ním uvědomělá, jedinečná a sama sebe milující žena. Už se za svou matkou dokonce i těší. Vlastně to bere jako hru. Dáša je teď takovým indikátorem, jak si Slávka vede.
S láskou, vaše Peral