Péče o šperky

Jak nejlépe pečovat o cínované šperky

Cínové pájky - pruty
Cínové pájky – pruty

Cín, chemická značka Sn (lat. Stannum) patří mezi kovy, které jsou známy lidstvu již od starověku především jako součást slitiny zvané bronz. Cín je v normálním prostředí značně odolný proti korozi a zároveň je zdravotně nezávadný. Má velmi nízký bod tání, je dobře kujný a odolný vůči korozi. Je to stříbrobílý lesklý kov, není příliš tvrdý, ale je značně tažný. Cín je vůči vzduchu i vodě za normální teploty stálý. Vůči působení silných minerálních kyselin není cín příliš odolný.

Jsou-li cínové předměty dlouhodobě vystaveny nízkým teplotám (pod 13,2 °C), může dojít k přechodu původně bílého cínu na šedou modifikaci a předmět se rozpadne na prach. Tento jev je označován jako cínový mor a byl znám již od středověku, kdy přes zimu teploty v hradních místnostech mohly klesnout pod uvedenou hodnotu a došlo ke zničení cínových nádob. (Více se o cínu dočtete na Wikipedii)

Minerály použité ve špercích jsou ve své podstatě také chemické sloučeniny, které vznikaly krystalizací za různých podmínek. Proto i ony reagují na okolní prostředí rozlišně.

To, co je skutečné

Několik rad, aby Vám cínované šperky vydržely co nejdéle a dělaly Vám stále radost:

 • Zacházejte s nimi jako s křehkou věcí. Při neopatrném zacházení může dojít k poškození šperku nalomením, přetržením, poškrábáním nebo rozbitím kamene. I šperku samotného.
 • Pamatujte, že každá oprava bývá již vice či méně viditelná.
 • Šperky nenoste do koupele či sprchy, sauny ani bazénu.
 • Sundávejte je vždy před spaním, sportem a před každou činností, která vyžaduje tělesnou námahu.
  (Pot je kyselina, která šperku příliš nesvědčí)
 • Vyvarujte se styku šperku s chemikáliemi v kosmetických přípravcích (mýdla, čistící prostředky, krémy, makeupy, pudry, laky na vlasy, toaletní vody, parfémy, …). Vždy si šperk připněte až po použití kosmetiky.
 • Při svlékání si šperky sundejte jako první. Předejdete tak zachycení šperku o oblečení.
 • Dejte pozor na případné zachycení šperku popruhy vašeho batohu či kabelky či zachycení komponentů o textilní vlákna.
 • Šperk skladujte v temném a suchém místě bez přístupu prachu, ideální je šperky individuálně zabalit do ZIP sáčků a tyto sáčky skladovat v neprůhledné krabici
 • Šperk není hračka, chraňte jej před malými dětmi a domácími mazlíčky. Mohli by nejen poškodit šperk, ale ublížit i sami sobě.
 • Nevystavujte šperky extrémním teplotám.

  Něžný surovec
  Něžný surovec
 • Pokud Vám cínovaný šperk zmatní je možno jej umýt ve vlažné vodě s přídavkem tekutého mýdla a vyleštit speciálními leštícími přípravky pro šperky, které zakoupíte v každém zlatnictví. Nakonec šperk můžeme potřít jemným olejem (např. olivovým).
 • Při výrobě všech šperků je použit antioxidační olej. Minimálně jednou ročně doporučuji šperk umýt ve vlažné vodě s tekutým mýdlem a po usušení potřít jemným olejem.
 • Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky. Mohlo by dojjít k poškrábání patiny. Taktéž častým nošením (zvláště prstenů) může dojít k “dodatečnému vyleštění” namáhaných mist na šperku.
 • Pokud chcete kameny ve špercích “nabíjet” je potřeba zvážit, jde-li o minerál projektivní (získává energii především prostřednictvím slunečních paprsků), receptivní (získává energii především z měsíce a hvězd) nebo kameny dvojí polarity.

Mějte na paměti, že na poškození nešetrným užíváním a nesprávným ošetřováním šperků stejně jako na změny způsobené obvyklým užíváním se záruka nevztahuje.

Každý šperk je originál a mám k němu vždy vztah i když je již daleko ode mne. Pokud byste měli jakýkoli dotaz, neváhejte mne kontaktovat. Bude- li to jen trochu možné, pokusím se Vám pomoci.